# IPB80N04S2H4ATMA2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IPB80N04S2H4ATMA2
- **Manufacturer:** Infineon Technologies
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ipb80n04s2h4atma2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ipb80n04s2h4atma2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 40 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 10V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 148 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 4400 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 300W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 3.7mOhm @ 80A, 10V
- **Supplier Device Package:** PG-TO263-3-2
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 4V @ 250µA