# INND-TS40BAB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** INND-TS40BAB
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/innd-ts40bab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/innd-ts40bab#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/27/44/11274467-1830-1155-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.40" (10.16mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 14mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 114mW
- **Size:** 0.508" H x 0.379" W x 0.250" D (12.90mm x 9.63mm x 6.36mm)
- **Voltage:** 3.2V