# INND-TS30BCG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** INND-TS30BCG
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/innd-ts30bcg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/innd-ts30bcg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.30" (7.62mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 17mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 114mW
- **Size:** 0.500" H x 0.300" W x 0.240" D (12.70mm x 7.62mm x 6.10mm)
- **Voltage:** 3.2V