# INND-SS56YAB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** INND-SS56YAB
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/innd-ss56yab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/innd-ss56yab#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.56" (14.22mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 17mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 70mW
- **Size:** 0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm)
- **Voltage:** 2V