Part Number: INND-SS56DRCB Manufacturer: Inolux Category: Optoelectronics Subcategory: Display Modules - LED Character and Numeric Product URL: https://distyparts.com/product/innd-ss56drcb RFQ URL: https://distyparts.com/product/innd-ss56drcb#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/18/30/-1/1830-1141-6-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/27/57/11275705-INND-SS30DRAB-ND.jpg Summary: INND-SS56DRCB is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Inolux and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: INND-SS56DRCB is a display modules - led character and numeric from Inolux. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Color: Red Common Pin: Common Cathode Current: 20mA Digit: 0.56" (14.22mm) Display Type: 7-Segment Millicandela Rating: 8mcd Number of Characters: 1 Power Dissipation (Max): 70mW Size: 0.748" H x 0.488" W x 0.128" D (19.00mm x 12.40mm x 3.25mm) Voltage: 2V Wavelength: 660nm Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/inolux Category Page: https://distyparts.com/category/optoelectronics/display-modules-led-character-and-numeric Canonical URL: https://distyparts.com/product/innd-ss56drcb