# INND-SS40GAB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** INND-SS40GAB
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/innd-ss40gab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/innd-ss40gab#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Green
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.40" (10.16mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 4mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 114mW
- **Size:** 0.591" H x 0.362" W x 0.124" D (15.00mm x 9.20mm x 3.15mm)
- **Voltage:** 3.2V