# INND-SS30AAB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** INND-SS30AAB
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/innd-ss30aab
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/innd-ss30aab#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Amber
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.30" (7.62mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 9mcd
- **Number of Characters:** 1
- **Power Dissipation (Max):** 70mW
- **Size:** 0.472" H x 0.287" W x 0.124" D (12.00mm x 7.30mm x 3.15mm)
- **Voltage:** 2V