# INN3378C-H302-TL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** INN3378C-H302-TL
- **Manufacturer:** Power Integrations
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** AC DC Converters, Offline Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/inn3378c-h302-tl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/inn3378c-h302-tl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/59/6-/15/596-1597-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Control Features:** Frequency Control, Soft Start, Sync
- **Fault Protection:** Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
- **Frequency:** 70kHz
- **Internal Switch(s):** Yes
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (TA)
- **Output Isolation:** Isolated
- **Power (Watts):** 70 W
- **Supplier Device Package:** InSOP-24D
- **Topology:** Flyback
- **Voltage:** 3.42V ~ 3.78V