# IN24-5RD-SMA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IN24-5RD-SMA
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/in24-5rd-sma
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/in24-5rd-sma#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Tilt
- **Applications:** WLAN
- **Frequency (Center:** 2.4GHz
- **Frequency Group:** UHF (2GHz ~ 3GHz)
- **Frequency Range:** 2.4GHz ~ 2.485GHz
- **Gain:** 5.5dBi
- **Height (Max):** 8.071" (205.00mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 10 W