# IN-P55QDTRGBW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IN-P55QDTRGBW
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/in-p55qdtrgbw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/in-p55qdtrgbw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red, Green, Blue, White (RGBW)
- **Configuration:** Independent
- **Current:** 20mA Red, 20mA Green, 20mA Blue, 30mA White
- **Height (Max):** 1.90mm
- **Lens Size:** 4.50mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 500mcd Red, 2200mcd Green, 450mcd Blue
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 5.50mm L x 5.00mm W
- **Supplier Device Package:** 8-PLCC
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2V Red, 3.2V Green, 3.2V Blue, 3.2V White