# IN-P36BTFR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IN-P36BTFR
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/in-p36btfr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/in-p36btfr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Current:** 50mA
- **Height (Max):** 3.30mm
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 5600mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.60mm L x 3.10mm W
- **Supplier Device Package:** 4-PLCC
- **Viewing Angle:** 60°
- **Voltage:** 2.6V