# IN-P36ATFY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IN-P36ATFY
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/in-p36atfy
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/in-p36atfy#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/30/-I/1830-IN-P36BTEGDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Current:** 50mA
- **Height (Max):** 3.70mm
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 11000mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.60mm L x 3.10mm W
- **Supplier Device Package:** 4-PLCC
- **Viewing Angle:** 30°
- **Voltage:** 2.6V