# IN-P32AT5UW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IN-P32AT5UW
- **Manufacturer:** Inolux
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/in-p32at5uw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/in-p32at5uw#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/30/-1/1830-1110-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** White
- **Configuration:** Standard
- **Current:** 5mA
- **Height (Max):** 1.90mm
- **Lens Color:** Clear
- **Lens Size:** 2.40mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 1000mcd
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 3.20mm L x 2.80mm W
- **Supplier Device Package:** 2-PLCC
- **Viewing Angle:** 120°
- **Voltage:** 2.9V