# IMC2220ER2R2K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IMC2220ER2R2K
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/imc2220er2r2k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/imc2220er2r2k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Frequency:** 42MHz
- **Height:** 0.165" (4.20mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.221" L x 0.197" W (5.61mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2220 (5650 Metric)
- **Tolerance:** ±10%