# IMC1812RQ102K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IMC1812RQ102K
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/imc1812rq102k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/imc1812rq102k#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/16/541-1641-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/16/541-1641-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 30 mA
- **DC Resistance (DCR):** 40Ohm Max
- **Frequency:** 2.5MHz
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 250kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Tolerance:** ±10%