# IMC1210ER220K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IMC1210ER220K
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/imc1210er220k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/imc1210er220k#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/15/541-1576-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/15/541-1576-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 145 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.7Ohm Max
- **Frequency:** 19MHz
- **Height:** 0.095" (2.41mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Iron Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 2.52MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±10%