# IMC1008ER1R0J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IMC1008ER1R0J
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/imc1008er1r0j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/imc1008er1r0j#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/26/541-2617-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 120 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.3Ohm Max
- **Frequency:** 310MHz
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 35 @ 50MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±5%