# IMC1008ER12NJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IMC1008ER12NJ
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/imc1008er12nj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/imc1008er12nj#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/26/541-2617-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 80mOhm Max
- **Frequency:** 3.6GHz
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Inductance:** 12 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±5%