# IMB18-12NPSVC0S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IMB18-12NPSVC0S
- **Manufacturer:** Sick Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/imb18-12npsvc0s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/imb18-12npsvc0s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/79/01/14790154-1882-1211-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP69K
- **Material:** Stainless Steel
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Response Frequency:** 1kHz
- **Sensing Distance:** 0.472" (12mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V