# ILSB1206ER1R2K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ILSB1206ER1R2K
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ilsb1206er1r2k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ilsb1206er1r2k#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/26/541-2607-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/26/541-2607-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 500mOhm Max
- **Frequency:** 75MHz
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 45 @ 10MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Tolerance:** ±10%