# ILS600-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ILS600-10
- **Manufacturer:** Artesyn Embedded Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ils600-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ils600-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 10 A
- **Features:** Adjustable Output, Remote Sense
- **Mounting Type:** Rack Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 1000W
- **Size:** 10.30" L x 8.82" W x 1.73" H (261.6mm x 224.0mm x 43.9mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 100 ~ 240 VAC