# ILHB1812ER601V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ILHB1812ER601V
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ilhb1812er601v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ilhb1812er601v#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/22/541-2299-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/23/541-2309-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 3A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 40mOhm
- **Height (Max):** 0.069" (1.75mm)
- **Impedance @ Frequency:** 600 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)