# ILCX03A-HF5F18-12.000MHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ILCX03A-HF5F18-12.000MHZ
- **Manufacturer:** ILSI
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ilcx03a-hf5f18-12-000mhz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ilcx03a-hf5f18-12-000mhz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 6 Ω
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.053" (1.35mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)