# ILBB0805ER110V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ILBB0805ER110V
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ilbb0805er110v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ilbb0805er110v#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/22/541-2297-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/22/541-2299-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 600mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 60mOhm
- **Height (Max):** 0.043" (1.10mm)
- **Impedance @ Frequency:** 11 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)