# ILB1206ER301V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ILB1206ER301V
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ilb1206er301v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ilb1206er301v#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/22/541-2287-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/23/541-2304-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 300mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 300mOhm
- **Height (Max):** 0.051" (1.30mm)
- **Impedance @ Frequency:** 300 Ω @ 100 MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)