# IL3T-JX5F9-32.768KHZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IL3T-JX5F9-32.768KHZ
- **Manufacturer:** ILSI
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/il3t-jx5f9-32-768khz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/il3t-jx5f9-32-768khz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 90 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.024" (0.60mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)