# IHSM7832PJ472L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHSM7832PJ472L
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihsm7832pj472l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihsm7832pj472l#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/15/541-1566-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 90mA
- **Current Rating (Amps):** 230 mA
- **DC Resistance (DCR):** 10.6Ohm Max
- **Height:** 0.285" (7.24mm)
- **Inductance:** 4.7 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.840" L x 0.320" W (21.34mm x 8.13mm)
- **Tolerance:** ±15%