# IHLP6767GZER101M11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP6767GZER101M11
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp6767gzer101m11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp6767gzer101m11#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/12/541-1289-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/12/541-1289-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 110mOhm Max
- **Frequency:** 2.1MHz
- **Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
- **Tolerance:** ±20%