# IHLP5050EZER2R2M01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP5050EZER2R2M01
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp5050ezer2r2m01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp5050ezer2r2m01#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/10/541-1030-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/10/541-1019-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32A
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **DC Resistance (DCR):** 5.5mOhm Max
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
- **Tolerance:** ±20%