# IHLP4040DZER100M01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP4040DZER100M01
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp4040dzer100m01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp4040dzer100m01#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/12/541-1297-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/12/541-1297-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12A
- **Current Rating (Amps):** 6.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 36.5mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
- **Supplier Device Package:** 4040
- **Tolerance:** ±20%