# IHLP2525CZER6R8M01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP2525CZER6R8M01
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp2525czer6r8m01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp2525czer6r8m01#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/10/541-1006-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/10/541-1006-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
- **Tolerance:** ±20%