# IHLP2525BDER2R2M01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP2525BDER2R2M01
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp2525bder2r2m01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp2525bder2r2m01#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/25/541-2574-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/25/541-2578-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 14A
- **Current Rating (Amps):** 6.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 34mOhm Max
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
- **Tolerance:** ±20%