# IHLP2020CZER4R7M1A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP2020CZER4R7M1A
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp2020czer4r7m1a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp2020czer4r7m1a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.2A
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Frequency:** 22MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
- **Tolerance:** ±20%