# IHLP2020CZER3R3M01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP2020CZER3R3M01
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp2020czer3r3m01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp2020czer3r3m01#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/12/541-1270-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/10/541-1092-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.5A
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **DC Resistance (DCR):** 54.7mOhm Max
- **Frequency:** 31MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
- **Tolerance:** ±20%