# IHLP1616BZER1R0MA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP1616BZER1R0MA1
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp1616bzer1r0ma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp1616bzer1r0ma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8.5A
- **Current Rating (Amps):** 3.75 A
- **DC Resistance (DCR):** 37mOhm Max
- **Frequency:** 90MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 1 ÂµH
- **Material:** Metal Composite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** Â±20%