# IHLP1616BZER1R0M11
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHLP1616BZER1R0M11
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihlp1616bzer1r0m11
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihlp1616bzer1r0m11#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/10/541-1050-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/10/541-1044-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5A
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 27mOhm Max
- **Frequency:** 64MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** ±20%