# IHHP1008ABER1R0M01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHHP1008ABER1R0M01
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihhp1008aber1r0m01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihhp1008aber1r0m01#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/54/1-/26/541-2668-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/54/1-/26/541-2675-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4A
- **Current Rating (Amps):** 3.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 42mOhm Max
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Tolerance:** ±20%