# IHD3EB391L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IHD3EB391L
- **Manufacturer:** Vishay Dale
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ihd3eb391l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ihd3eb391l#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/80/97/9180979-541-1457-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 880mA
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 288mOhm Max
- **Inductance:** 390 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.460" Dia x 0.900" L (11.68mm x 22.86mm)
- **Tolerance:** ±15%