# IFR18650E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IFR18650E
- **Manufacturer:** AUTEC POWER SYSTEMS
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ifr18650e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ifr18650e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** 18650
- **Battery Chemistry:** Lithium Iron Phosphate
- **Capacity:** 1.45Ah
- **Size:** 0.72" Dia x 2.56" H (18.2mm x 65.0mm)
- **Termination Style:** Flat Top (Non-Extending)
- **Voltage:** 3.2 V