# IFR14500E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IFR14500E
- **Manufacturer:** AUTEC POWER SYSTEMS
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Batteries Rechargeable (Secondary)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ifr14500e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ifr14500e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Chemistry:** Lithium Iron Phosphate
- **Capacity:** 500mAh
- **Size:** 0.56" Dia x 1.97" H (14.2mm x 50.0mm)
- **Termination Style:** Flat Top (Non-Extending)
- **Voltage:** 3.2 V