Part Number: IEC-J-4-150 Manufacturer: Adam Technologies Inc Category: AC Power Connectors Subcategory: Power Entry Modules (PEM) Product URL: https://distyparts.com/product/iec-j-4-150 RFQ URL: https://distyparts.com/product/iec-j-4-150#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/27/27/50/2727503-2057-IEC-J-4-150-ND.pdf Summary: IEC-J-4-150 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Adam Technologies Inc and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: IEC-J-4-150 is a power entry modules (pem) from Adam Technologies Inc. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Accomodates a Fuse: No Approval Agency: CCC, cURus, ENEC Connector Style: IEC 320-C14 Connector Type: Receptacle, Male Blades Current Rating: 15A Filter Type: Unfiltered - Commercial Material Flammability Rating: UL94 V-0 Mounting Type: Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle Number of Positions: 3 Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 20.40mm x 26.70mm Panel Thickness: 0.059" (1.50mm) Termination: Solder Voltage Rating: 250VAC Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/adam-technologies-inc Category Page: https://distyparts.com/category/connectors-interconnects/ac-power-connectors/power-entry-modules-pem Canonical URL: https://distyparts.com/product/iec-j-4-150