# IEC-J-4-150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IEC-J-4-150
- **Manufacturer:** Adam Technologies Inc
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/iec-j-4-150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/iec-j-4-150#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** No
- **Approval Agency:** CCC, cURus, ENEC
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades
- **Current Rating:** 15A
- **Filter Type:** Unfiltered - Commercial
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In; Through Hole, Right Angle
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Rectangular - 20.40mm x 26.70mm
- **Panel Thickness:** 0.059" (1.50mm)
- **Termination:** Solder
- **Voltage Rating:** 250VAC