# IDT71V67602S133BGI8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDT71V67602S133BGI8
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idt71v67602s133bgi8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idt71v67602s133bgi8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 4.2 ns
- **Clock Frequency:** 133 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 256K x 36
- **Memory Size:** 9Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 119-PBGA (14x22)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V