# IDT71V65802S100PFG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDT71V65802S100PFG
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idt71v65802s100pfg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idt71v65802s100pfg#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/99/01/78/9901787-82V3280PFG-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 5 ns
- **Clock Frequency:** 100 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 512K x 18
- **Memory Size:** 9Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 100-TQFP (14x14)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR (ZBT)
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V