# IDT71V35761SA200BQ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDT71V35761SA200BQ8
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Memory
- **Subcategory:** Memory
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idt71v35761sa200bq8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idt71v35761sa200bq8#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/45/11/10451179-706-1391-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Access Time:** 3.1 ns
- **Clock Frequency:** 200 MHz
- **Memory Format:** SRAM
- **Memory Interface:** Parallel
- **Memory Organization:** 128K x 36
- **Memory Size:** 4.5Mbit
- **Memory Type:** Volatile
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 165-CABGA (13x15)
- **Technology:** SRAM - Synchronous, SDR
- **Voltage:** 3.135V ~ 3.465V