# IDSD-25-D-02.20-T-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDSD-25-D-02.20-T-G
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idsd-25-d-02-20-t-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idsd-25-d-02-20-t-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Length:** 0.183' (55.88mm, 2.20")
- **Number of Positions:** 50
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)