# IDSD-20-D-03.13-T-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDSD-20-D-03.13-T-G
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idsd-20-d-03-13-t-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idsd-20-d-03-13-t-g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Gray, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Tin
- **Length:** 0.261' (79.50mm, 3.13")
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)