# IDSD-20-D-02.01-RW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDSD-20-D-02.01-RW
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idsd-20-d-02-01-rw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idsd-20-d-02-01-rw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Multiple, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket
- **Contact Finish:** Gold
- **Features:** Reverse Wiring
- **Length:** 0.167' (51.00mm, 2.01")
- **Number of Positions:** 40
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)