# IDSD-18-S-11.81
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDSD-18-S-11.81
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idsd-18-s-11-81
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idsd-18-s-11-81#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Multiple, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Cable
- **Contact Finish:** Gold
- **Length:** 0.984' (300.00mm, 11.81")
- **Number of Positions:** 36
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)