# IDSD-17-D-20.50-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** IDSD-17-D-20.50-R
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Rectangular Cable Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/idsd-17-d-20-50-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/idsd-17-d-20-50-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Termination:** IDC
- **Color:** Multiple, Ribbon
- **Connector Type:** Socket to Socket, Reversed
- **Contact Finish:** Gold
- **Length:** 1.71' (520.70mm)
- **Number of Positions:** 34
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)